Znaczenie snu dla zdrowia, urody i długowieczności

Sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i urody. Sen sprzyja regeneracji całego organizmu. Zdrowy sen wyjątkowo korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego. Niezbędna ilość snu jest indywidualna dla każdego człowieka. Zazwyczaj osoby dorosłe potrzebują 7-8 godzin snu by nabrać energii i czuć się wypoczętym. Osoby starsze zazwyczaj śpią mniej. Nie tyle ważna jest długość snu, co jego jakość oraz regularność. Najzdrowszą pozycją w czasie snu jest pozycja płaska, z dość nisko ułożoną głową. Taka pozycja znacznie ułatwia krążenie krwi, a niskie ułożenie głowy zapobiega tworzeniu się podbródka oraz zmarszczek na szyi.

Duże znaczenie dla jakości snu ma odpowiednio dobrane łóżko. Teoretycznie najlepsze (zwłaszcza dla kręgosłupa) jest łóżko twarde, jednak wszystko zależy od osobistych preferencji jego właściciela. Sporym problemem są zaburzenia snu, z których najbardziej dotkliwym jest bezsenność. Bezsenność ma wiele przyczyn. Jej przyczyną może być stres, dolegliwości fizyczne oraz nadużywanie kofeiny i nikotyny. Łykane w coraz większych ilościach środki nasenne nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż organizm szybko się od nich uzależnia.

Istnieją za to inne sposoby, dzięki którym można ograniczyć problemy związane z zasypianiem. Lekka kolacja zjadana najpóźniej na dwie godziny przed snem  oraz krótki spacer przed udaniem się na spoczynek to jedne z najczęściej zalecanych metod. Przydatna może okazać się również letnia kąpiel oraz wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy. Ważne jest to, by podczas zasypiania skoncentrować się na przyjemnych sprawach, a wszelkie problemy i przykre myśli odsunąć na bok.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wasze komentarze:

  1. Faktycznie jak zjem kolacje zaraz przed snem to nie moge zasnąć. No i po nie przespaniu miminum 7 godzin jestem na drugi dzień strasznie zmeczona.

    Odpowiedz
  2. Sen to dla mnie podstawa. Podziwiam ludzi, którzy potrafią funkcjonowac po przespaniu 4-5 godzin. mój organizm się temu zdecydowanie przeciwstawia;p

    Odpowiedz

Dodaj komentarz